Днес е Световен ден на пчелите
20 май е обявен за Световен ден на пчелите.
Пчелите са застрашени. Актуалните проценти на изчезване на видове са 100 до 1000 пъти по-високи от нормалните поради човешкото въздействие. Близо до 35 процента от безгръбначните опрашители, особено пчелите и пеперудите, и около 17 процента от опрашителите на гръбначни животни, като прилепи, са изправени пред изчезване в световен мащаб.
Опрашването обаче е основен процес за оцеляване на нашите екосистеми. Близо 90% от дивите цъфтящи растителни видове в света зависят изцяло или поне отчасти от опрашването на животните, заедно с повече от 75% от хранителните култури в света и 35% от световната земеделска земя. Опрашителите не само допринасят пряко за продоволствената сигурност, но и са от ключово значение за запазването на биоразнообразието.
За да повиши осведомеността за значението на опрашителите, заплахите, с които се сблъскват и техния принос за устойчивото развитие, ООН определи от 2017 насам 20 май за Световния ден на пчелите. Датата съвпада с рождения ден на Антон Янша, който през 18 век въвежда съвременните техники на пчеларство в родната си Словения и пръв отбелязва способността на пчелите да работят толкова усилено, като същевременно се нуждаят от толкова малко внимание.
Целта е да се засилят мерките, насочени към защита на пчелите и други опрашители, които биха допринесли значително за решаването на проблеми, свързани с глобалното предлагане на храни и премахване на глада в развиващите се страни.
Ако тенденцията на изчезване на пчелите и другите опрашители се запази, хранителните култури, като плодове, ядки и много зеленчукови култури, ще се заменят все повече от основни култури като ориз, царевица и картофи, което в крайна сметка ще доведе до небалансирана диета.
Интензивните селскостопански практики, промяната в използването на земята, моноплодирането, пестицидите и по-високите температури, свързани с изменението на климата, представляват проблеми за пчелните популации и в крайна сметка за качеството на храната, която отглеждаме.
По данни на Националния статистически институт през 2023 г. България е изнесла 10 991 тона мед, докато през 2022 г. са изнесени 12 739 тона. Вносът също намалява – от 5 027 тона през 2022 г. на 3 226 през 2023 г.
- Всеки един от нас може да помогне в запазването на пчелите с:
- Купуване на суров мед от местни фермери;
- Засаждане на разнообразен набор от местни растения, които цъфтят в различно време на годината;
- Закупуване на продукти от устойчиви селскостопански практики;
- Избягване на пестициди, фунгициди или хербициди в нашите градини;
- Защита на дивите пчелни колонии, когато е възможно;
- Спонсориране на кошер;
- Направяне на чешма за пчелна вода, като оставите купа за вода навън;
- Подпомагане на поддържането на горските екосистеми;
- Повишаване на осведомеността около нас чрез споделяне на тази информация в общността и търсене на отговорност от властимащите институции и лица.