Обобщение на казусите, разгледани по време на юридическите консултации към Инициатива "Ние Можем! Активни граждани за добро местно управление и прозрачни институции"

От м. септември през 2024 г. в Будно Габрово продължихме провеждането на юридически консултации, които се осъществиха в рамките на инициатива "НИЕ МОЖЕМ! АКТИВНИ ГРАЖДАНИ ЗА ДОБРО МЕСТНО УПРАВЛЕНИЕ И ПРОЗРАЧНИ ИНСТИТУЦИИ!“. През второто полугодие на Инициативата, освен представените вече групи сигнали по време на срещите с адв. Жалков, се очертаха нови повтарящи се казуси. Ето някои от тях.
Тормоз на граждани от колекторски фирми – по тефона, в домовете. Претенции за дългове направени преди повече от 5 години или за суми, които според жалващите се те не дължат.
Ето някои от съветите, които са релевантни за подобни случаи. Има няколко правни възможности, които могат да се предприемат:
- Подаване на жалба до Комисията за защита на потребителите
- Обжалване на съдебно решение в законовия срок;
- Завеждане на дело за неправомерни действия – за нанесени морални или материални щети.
За подаване на жалба срещу кредитор или колекторска агенция, е необходимо да предоставите следните документи:
- Копие от договора за кредит
- Свидетелства за неправомерното поведение.
- Копие от личната карта
Продължават жалбите на хора с увреждания, които желаят паркирането в платените зони на местата, отрдени за техните автомобили, да бъде почасово. За съжаление този проблем е заложен в националното законодателство и са нужни промени там. Действащите разпоредби в някои градове са атакуеми. Такъв е случаят с Решението на Община Севлиево, което е атакувано от Прокуратурата и е отменено.
През дългата и студена зима са се случили няколко пожара, които са нанесли щети на съседи. Собственици или наематели са отказали да обезщетят пострадалите и беше потърсена помощ от приемната. За целта е нужен Протокол от Противопожарната служба в съответната община.
Множество сигнали за липса на електричество или непочистени улици, реакцията на които бяха поети в национален или общински мащаб.
Разбира се повтарят се и сигналите от предходния период, а именно:
За некачествени ремонти на улици или невъзстановени след ремонт на външни оператори – ВиК, телекоми, ЕОН
За нанесени щети от наводнения/ремонти между съседи.
За неустановени граници на имоти, поради множество грешки в Кадастралните карти.
Спорове между съседи за незаконни постройки или насаждения, които пречат на единия.
Издадени заповеди от администрацията за ремонт/(събаряне) на опасни обекти; собствениците отказват да ремонтират/събарят; от администрацията имат право да го напраят, но после да потърсят средствата от собственика;
Спорове/уреждане на отношения между семейни двойки без брак – финансови и родителски.
Уреждане на отношения между съсобственици на земеделски земи.
Пострадали при ПТП имат претенции към причинители или към застрахователи.
Тази статия е създадена в рамките на инициатива „НИЕ МОЖЕМ! АКТИВНИ ГРАЖДАНИ ЗА ДОБРО МЕСТНО УПРАВЛЕНИЕ И ПРОЗРАЧНИ ИНСТИТУЦИИ!“ , финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на
Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или ФРГИ.
Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ФРГИ могат да бъдат държани
отговорни за тях.